AT715-2500 Linear Scale Image #0
AT715-2500 Linear Scale Image #1
AT715-2500 Linear Scale
  • EAN no.: 4550501371698
  • LM no.: 4245398630
  • Supplier: MITUTOYO NEDERLAND BV
Must login for adding to cart
Description
Type no.: 539-863N
Promotion code: 40200903458
UNSPSC (v. 19.0501): 23153031
HS Code: 90173000
This linear scale is based on the ABSOLUTE elecromagnetic induction principle, thus offering you increased enviromental protection ti IP67 level. The AT715 detects and displays the absolute position, so you do not have to enter the reference point setting after each power on. Accuracy 300 to 500 mm ±5 µm 600 to 1800 mm ±7 µm 2000 to 3000 mm ±10 µm Max. drive speed 50m/min. Signal period 20 µm Operation temperature 0-45°C