Cordless Rotary Hammer EXBH18V-45 Image #0
Cordless Rotary Hammer EXBH18V-45 Image #1
Cordless Rotary Hammer EXBH18V-45 Image #2
Cordless Rotary Hammer EXBH18V-45 Image #3
Blå Bosch
Cordless Rotary Hammer EXBH18V-45
  • EAN no.: 4053423352696
  • LM no.: 4438275202
  • Supplier: Bosch
Must login for adding to cart
Description
Type no.: 0611913300
Promotion code: 4012026915020
UNSPSC (v. 19.0501): 23241635
HS Code: 84672110
The EXPERT EXBH18V-45 SDS max rotary hammer brings outstanding speed to your work – up to 2x the drilling speed of the Professional GBH 18V-36 C*. Its superior performance, with an impact energy of 12.5 J, is due to BITURBO brushless technology, featuring a high-performance motor and a drive-train system engineered to exploit the extreme power of EXPERT batteries. With just one charge of the EXPERT EXBA18V-150 battery, you can drill the enormous amount of up to 33 holes, 150 mm deep with a 25 mm drill. Furthermore, this is the lightest tool in its class, weighing just 8 kg (w/o battery), all thanks to a lightweight motor and magnesium alloy housing.