Diamond Drilling Machine EXDB18V2-180 Image #0
Diamond Drilling Machine EXDB18V2-180 Image #1
Diamond Drilling Machine EXDB18V2-180 Image #2
Diamond Drilling Machine EXDB18V2-180 Image #3
Blå Bosch
Diamond Drilling Machine EXDB18V2-180
  • EAN no.: 4053423350463
  • LM no.: 4438275184
  • Supplier: Bosch
Must login for adding to cart
Description
Type no.: 06019P6000
Promotion code: 4012026915020
UNSPSC (v. 19.0501): 23241635
HS Code: 84672920
The EXPERT EXDB18V2-180 is a powerful diamond core drill that runs on two 18V batteries. It delivers 2500 W equivalent corded power for faster drilling, even in the hardest materials, up to Ø180mm. BITURBO brushless technology with 2x18V high-performance motor and 2 gears is designed to exploit the power of EXPERT batteries. Advanced user protection features Kickback Control to minimise the risk of injury by stopping the motor when the core cutter jams. The drill also comes with Drop Control and a Lock-off mechanism for better protection during transport. This heavy-duty all-rounder is perfect for rig-operated and handheld coring, as well as wet and dry drilling, to cover all kinds of materials. It is compatible with the GCR 180 (II) Professional for rig operation. This powerful diamond core drill keeps you on our Bosch Professional 18V platform while delivering superior performance.