  • EAN no.: 7332552011399
  • LM no.: 3326005333
  • Supplier: Schneider Electric
Must login for adding to cart
Description
Type no.: 004702120
Promotion code: 80080498010
UNSPSC (v. 19.0501): 26101754
HS Code: 90262020
SPP110 pressure transmitters are intended for use in HVAC pipe systems to monitor pressure. The SPP110 is an electronic pressure transmitter that converts the measured pressure into an electric 0 …10 Vdc signal.
Specifications
Analogue output 0 V ... 5 V
FALSE
Analogue output 0 V ... 2 V
FALSE
Nominal pressure rating according to EN 1333 (PN ...)
Process temperature
Analogue output 2 V ... 10 V
Nominal pressure rating according to ASME B16.5 (Class ...)
Ambient temperature
Nominal width
95
Analogue output 0 V ... 10 V
TRUE
Analogue output 0 mA ... 20 mA