ROOFING NAILER M18 FRCN45-0X Image #0
ROOFING NAILER M18 FRCN45-0X Image #1
ROOFING NAILER M18 FRCN45-0X
  • EAN no.: 4058546520373
  • LM no.: 4443174640
  • Supplier: Techtronic Industries Denmark
Must login for adding to cart
Description
Type no.: 4933498168
Promotion code: 40120369192
UNSPSC (v. 19.0501): 27112716
HS Code: 84672920
MILWAUKEE® M18 FUEL™ Roofing Coil nailer that deliveres power to seat nails in roofing material and hardwoods. Ready to Fire Nail Technology. No gas cartridges required. Two mode selection, sequential or bump fire. Tool-free depth adjustment. Dry-Fire lockout. Fires up to 1.100 nails per charge on a HIGH OUTPUT™ 3.0 Ah battery. Fires 19mm to 45mm standard 10,1mm to 10,5mm 16° roofing nails. Features both a belt hook and a rafter hook, aswell as a LED work light. Weight with battery 3,8 kg (M18 HB3). Supplied without batteries and charger in a HD-box.