TeSys D contactor LC1D12P7 3P 12A AC-3 5.5kW@400V 1NO+1NC aux contact 230V 50/60Hz AC coil Image #0
Schneider Electric
TeSys D contactor LC1D12P7 3P 12A AC-3 5.5kW@400V 1NO+1NC aux contact 230V 50/60Hz AC coil
  • EAN no.: 3389110349306
  • LM no.: 7522407388
  • Supplier: Schneider Electric
Must login for adding to cart
Description
Type no.: LC1D12P7
Promotion code: 80080470202
UNSPSC (v. 19.0501): 39121529
HS Code: 85364900
LC1D12P7 is a 3-pole TeSys D contactor from Schneider Electric for motor applications up to 5.5kW@400V. It includes a 230V 50/60Hz AC coil and 1NO+1NC built-in auxiliary contacts, it can be used in safety applications thanks to its certified NC mirror contact. Compact, DIN-rail mounting, it procures high reliability and durability. Available worldwide, it is multi-standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine) and Green Premium compliant (RoHs/Reach). Compact product, 45mm wide, for DIN-rail and panel mounting
. Equipped with a 230V AC coil that can be supplied at 50Hz or 60Hz
. High electrical durability, guaranteed for 2 million cycles at 12A AC-3 440V, for demanding motor switching applications
. Robust design with high making and breaking capacities up to 20 In
. Connections by screw clamp terminals
Specifications
Modular version
FALSE
Operating voltage AC 60 Hz
Operating voltage AC 50 Hz
Voltage type for actuating
AC
Type of electrical connection of main circuit
Screw connection
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V
Rated operation power at AC-4, 400 V