TeSys D contactor LC1D18P7 3P 18A AC-3 7.5kW@400V 1NO+1NC aux contact 230V 50/60Hz AC coil Image #0
Schneider Electric
TeSys D contactor LC1D18P7 3P 18A AC-3 7.5kW@400V 1NO+1NC aux contact 230V 50/60Hz AC coil
  • EAN no.: 3389110349535
  • LM no.: 7522408439
Description
Type no.: LC1D18P7
HS Code: 85364900
LC1D18P7 is a 3-pole TeSys D contactor from Schneider Electric for motor applications up to 7.5kW@400V. It includes a 230V 50/60Hz AC coil and 1NO+1NC built-in auxiliary contacts, it can be used in safety applications thanks to its certified NC mirror contact. Compact, DIN-rail mounting, it procures high reliability and durability. Available worldwide, it is multi-standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine) and Green Premium compliant (RoHs/Reach). Compact product, 45mm wide, for DIN-rail and panel mounting
. Equipped with a 230V AC coil that can be supplied at 50Hz or 60Hz
. High electrical durability, guaranteed for 1.6 million cycles at 18A AC-3 440V, for demanding motor switching applications
FALSE
Operating voltage AC 60 Hz
Operating voltage AC 50 Hz
Screw connection
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V
Rated operation power at AC-4, 400 V