Zelio SSL Slim Solid State Relay with 3,5A/1-24VDC output premounted in socket with screw terminals and 24VDC supply Image #0
Zelio SSL Slim Solid State Relay with 3,5A/1-24VDC output premounted in socket with screw terminals and 24VDC supply Image #1
Zelio SSL Slim Solid State Relay with 3,5A/1-24VDC output premounted in socket with screw terminals and 24VDC supply Image #2
Schneider Electric
Zelio SSL Slim Solid State Relay with 3,5A/1-24VDC output premounted in socket with screw terminals and 24VDC supply
  • EAN no.: 3606489562977
  • LM no.: 7522605928
  • Supplier: Schneider Electric
Must login for adding to cart
Description
Type no.: SSL1D03BDPV
Promotion code: 80080463220
UNSPSC (v. 19.0501): 39122326
HS Code: 85364190
Since the relays have no moving parts, there is no mechanical wear which gives a very long lifetime.
The slim width of only 6,2 mm prevents taking up valuable space on the DIN-rail and it is possible to connect up to 20 relays together with a jumper.
SSL1D03BDPV is a complete Solid State Relay mounted in a socket with screw terminals.
The relay has 1-24 VDC output (NO) with a maximum load of 3,5A. (at < 40°C.)
Supply voltage to the relay is 16-30 VDC.
The relay has a minimum load of 1 mA. and a turn-on time of 0,25 ms. and turn-off time of 0,12 ms.