Nye varmepumper til den grønne omstilling
Det er godt nyt til boligejere, der kigger efter alternative løsninger til olie og naturgas eller som skal bygge nyt. Bosch har udvidet varmepumpe-sortimentet og er nu på gaden med to nye, stærke varmepumpeserier, der kan hjælpe private boligejere med dem grønne omstilling.
Den ene er en ny fleksibel jordvarmepumpe med ekstra komfort. Den anden er den mest lydsvage luft til vand varmepumpe fra Bosch til dato.
Ny fleksibel jordvarmepumpe med ekstra komfort
Bosch Compress 7800i LW(M) er det seneste skud på stammen inden for jordvarmepumper. Det er en yderst fleksibel løsning med øget komfortniveau og smukt design, som tåler at blive set.
Serien fås i flere forskellige størrelser fra 2 til 16 kW og med mange forskellige løsningsmuligheder, der opfylder de flestes behov. Uanset om man har et lille brugsvandsniveau, et normalt forbrug eller et ekstra stort forbrug. Jordvarmepumpen fås også som en lille kompakt gulvmodel uden varmtvandsbeholder.
Med den store fleksibilitet egner den nye serie af jordvarmepumpe sig til alt fra mindre boliger til enfamilies- og flerfamilieshuse. Og uanset om det er et renoveringsprojekter eller nybyggeri.
Bosch Compress 7800i LW(M) er blevet udstyret med trådløs WIFI og et forbedret HMI, så kunderne nu har mulighed for at lave tidsprogrammer, tilslutte solvarme og få passiv køling.
Den mest lydsvage luft til vand varmepumpe fra Bosch
Med Bosch Compress 7400i AW har Bosch gjort det endnu mere attraktivt at skifte til en luft til vand varmepumpe. Den nye serie er den mest lydsvage luft til vand varmepumpe, Bosch har præsenteret til dato. Den er derfor særdeles velegnet til rækkehuse, kædehuse, byhuse og nybyggeri, hvor afstanden til naboerne er kort. Det vil de med garanti sætte pris på.
Den nye serie fås enten som komplet gulvmodel med en integreret 190 l varmtvandsbeholder eller som kompakt vægmodel med mulighed for kombination med tilhørende, gulvstillede beholdere.
Varmepumpen fås i to størrelser og er ideel til renoverings- og konverteringsprojekter (f.eks. fra naturgas) i boliger på op til ca.150 m2, samt til nybyggeri på op til ca. 225 m2.
Indedelen kommer i det eksklusive Bosch Smart design, og der er naturligvis også mulighed for individuel tilpasning af udedelen med en ønsket farve- eller mønsterfolie.
De gamle Bosch serier står stadig stærkt
Luft til vand varmepumpe-serierne Bosch Compress 7000i AW og Compress 3000 AWS er fortsat gode bud på stærke spillere i den grønne omstilling.
Bosch Compress 7000i AW-monoblokken har været på markedet i mange år og er installeret i tusindvis af hjem. Det er der bestemt en grund til. Med sine høje virkningsgrader og sit eksklusive design er Bosch Compress 7000i AW både ekstrem effektiv og smuk at se på. Serien er løbende blevet opdateret og ligger stadig i toppen af varmepumpelisten.
I Bosch Compress 3000 AWS får kunderne en god kvalitetsvarmepumpe til en favorabel pris. Denne split-serie lever fortsat fuldt ud op til kravene i Miljøstyrelsens nye ændring af bekendtgørelsen BEK nr. 1013, dog med visse begrænsninger i rørlængderne. Så med sit brede produktudvalg og de mange løsningsmuligheder er denne serie bestemt værd at tage med i overvejelserne.