KRF® og KRFS-serien fra Elpress - en alsidig løsning til kobberledere
Elpress KRF-forbindelser er velegnede til Cu-ledere i klasse 1, 2, 5 og 6. Dette er en innovation, der er sit navn værdigt, da Elpress passer til flere forskellige kabelklasser.
Fordele ved Elpress KRF-serien
- Designet til at håndtere samme strømstyrke som tilsvarende ledere
- Testet med Elpress pressesystem under strenge krav
- Sikrer pålidelig og holdbar forbindelse
- Helhedsløsning: inkluderer forbindelser, værktøj, testning og vedligeholdelse
Hele Elpress systemet dækker fra forbindelser til testning og service, hvilket er vigtigt inden for mange sektorer såsom eksport og offentlige projekter.
KRFS-serien - til trange installationer
KRFS-serien bygger videre på KRF-serien og er tilpasset for pladsbesparende installationer. Med en smal laske bredde kan disse forbindelser installeres uden at reducere strømværdi, hvilket gør dem ideelle til direkte tilslutning på kompaktbrydere eller terminaler.
- Specielt for Cu-kabler i klasse 2, 5 og 6
- Sparer installationsplads og tid
- Designet til enkel og problemfri præ-installation
DUAL pressesystem for sikker forbindelse
Elpress' patenterede DUAL pressesystem er udviklet for at give en testet og stabil elektrisk forbindelse, der modstår vibrationer og træk. For optimal kontakt anbefales en kombination af sekskantspresning med en dorn, hvilket beskytter de fine kobbertråde.
- Testet løsning i henhold til IEC 61238:1
- Sikrere elektriske installationer
Ved at vælge Elpress KRF® og KRFS-serien får du ikke kun en alsidig og pladsbesparende løsning, men også en garanti for kvalitet og sikkerhed i dine installationer.
Køb i webshoppen
Vil du vide mere?
Ring 3695 5555